Sliepky sú nám užitočné

Poznáme veľa úžitkových zvierat. Na dedinách je ich veľmi veľa. Ľudia sú už odjakživa zvyknutí na chovanie a staranie sa o rôzne užitočné zvieratá, z ktorých nejaké produkty získajú. Tak isto je to aj s chovom sliepok. Mnohé staré mamy alebo babičky na svojej záhrade chovajú sliepky. V dnešnej dobe to už je skôr rarita. V minulosti v každom jednom dome mali zvieratá, ktoré im prinášali úžitok. Sliepky boli vždy základ. Z nich každý deň získavame vajíčka. Vajíčka sú vhodné do rôznych pokrmov, ktoré každý deň jedávame. Sú vynikajúce ako varené vajíčka, volské oká, stratené vajíčka, či na rôzne omelety alebo nátierky.

 

Sliepka

 

Poznáte vajíčkovú nátierku, ktorú vám ešte vaša mama pripravovali na raňajky alebo večere, keď ste boli malým dieťaťom? Určite sa pamätáte na časy, keď vaša stará mama alebo mama zbierali každé ráno čerstvé vajíčka? Dnešná doba je trošku iná. Vajíčka je možné zakúpiť hocikedy v obchode s potravinami. Už len malé percento ľudí chová doma sliepky. No sliepky sú veľmi užitočné. Ak máte staršiu sliepku, vynikajúca je z nej slepačia polievka. Nazývame ju vývar. Sliepku môžete aj rozporcovať na menšie kúsky, ktoré použijete na prípravu rôznych jedál. Slepačie trupy použite do polievky. Prsia použite na chutné mäsko na šťave s prílohou. Krídla a stehná upečte v rúre.

 

Vajcia

 

Chov sliepok sa z generácie na generáciu už vytráca. Mnohí mladí ľudia nebývajú na dedine a preto nemajú možnosť mať vlastné čerstvé vajíčka priamo od ich sliepok. V byte by bolo náročné chovať sliepky. Asi by vás susedia nenávideli. Mladí ľudia si preto slepačie časti alebo kuracie kupujú v obchode s potravinami podľa potreby a podľa toho, čo sa chystajú variť. Je to jednoduchšie, ako sa starať dennodenne o pár sliepok na záhrade. Zabúdame na to, aké ťažké to mali v minulosti naše staré mamy a nemohli si len tak kúpiť potraviny, ktoré potrebovali. Museli si ich vypestovať alebo odchovať.