Rekonštruujeme starú chatu po rodičoch

Zdedili ste po rodičoch, alebo prípadne zakúpili, starú chatu, postavenú ešte za socializmu v osemdesiatych rokoch minulého storočia? Nie je to zas tak vzdialená doba, napriek tomu sa tu budú vyskytovať niektoré nedostatky, s ktorými by ste radi urobili krátky proces, čo povedie napríklad k výmene podlahových krytín, odpadového a vodovodného potrubia a elektroinštalácie. Nakoniec tiež môže prísť rad na výmenu okien.

prosvětlená místnost

Okná v starých chatách bývajú drevené, dvojdielne, niekedy sú okná zoskrutkované, inokedy sú od seba jednotlivé okenné rámy oddelené vnútorným priestorom, ktorý pôsobí ako tepelný izolačný most. Takto sa to predtým robievalo v nízkych dreveniciach v horách, kde bolo v zime veľmi chladno, a bolo nutné udržať teplo v miestnosti aj bez vysokých nárokov na kúrenie.

okno v pokoji

Ak tieto okná nahradíte plastovými, vákuum medzi jednotlivými sklami poslúži ako tepelný izolant lepšie, než vzduch, a tým pádom aj ušetríte za priestor medzi okennými tabuľami, ktorý je možné využiť na dekoratívne účely. Čo vám však plastové okná významne uľahčia, je údržba. Predstavte si, že nebudete musieť okná natierať, nátery okien sú natoľko nepopulárne, že sa im niektorí ľudia neustále vyhýbajú a údržbu okien odďaľujú, až im okná uhnijú a musia ich vymeniť za nové. S plastovými oknami sa vás vôbec tieto problémy týkať nebudú, povrch plastu je sám o sebe natoľko hladký a krásny, že by ste ani nechceli ho pretierať farbou, napokon ak sa vám nepáči práve biela, ktorá je najčastejším riešením plastových okien, môžete si vybrať červenú, žltú, modrú, fialovú, zelenú, skrátka dať prednosť farbe, čo vás oslovuje.

A tip na záver: Až budete vyberať farbu plastových okien v Trenčíne, voľte takú, aby kontrastovala s domovou fasádou a vytvárala zaujímavé farebné variácie. Vhodné sú napríklad kombinácie svetlo modrej fasády s červenými oknami alebo fasáda do žlta s oknami v modrej farbe. Farebné okná rozveselia myseľ a pripomenú nám, že svet nemusí byť len šedý, ako sa nám to snaží dokázať moderný trend výroby nábytku či podlahových krytín.