Testujte sa, ak máte príznaky

Kovid nie je nič, čo by hocikto z nás chcel. Od prvého chvíle sme sa všetci snažili kovidu vyhýbať, čomu zodpovedali aj povinná karanténa a nutnosť testovania sa. Vďaka medicíne a možnosti očkovania, sa dostal kovid mierne pod kontrolu. To však neznamená, že toto respiračné ochorenie, ktoré spôsobuje okrem iného aj zápal pľúc a v najhoršom prípade aj smrť, je bezpečné. Najmä pri starých ľuďoch a chorých by sme mali byť s kovidom aj dnes opatrný. Posledné roky sa oproti začiatkom prestalo povinne testovať, no to však neznamená, že keď chcete navštíviť blízkeho a máte príznaky ochorenia, budete ľahostajný a test si neurobíte.

antigénový test

Aké sú príznaky?

Príznaky kovidu sú skutočne rôznorodé. Niekto môže pociťovať bolesť svalov, či celého tela. Iného pri kovide postihnú dutiny a prejavuje sa ako silná nádcha. Nie sú však vylúčené ani ťažkosti s dýchaním, pretože kovid stále napadá aj naše dýchacie orgány, bez výnimky pľúca. Nikdy neviete aké príznaky osoba, ktorú nakazíte bude mať, aj keď vy sa necítite práve najhoršie. Kovid by sme stále nemali brať na ľahkú váhu, aj keď karanténa a ďalšie opatrenia už pominuli. Testovaním pomocou antigénových testov dokážete predísť nakazeniu širšej verejnosti. Urobiť si antigénový test môžete aj doma a za pár minút. Antigénové testy kúpite na covid-expert.sk.

kovid

Ako si urobiť antigénový test na kovid?

V prípade, že máte podozrenie na ochorenie, neváhajte si urobiť antigénový test. Test je lacná záležitosť a nezaberie vám viac ako 5 minút. Pomocou odbernej paličky si zoberiete vzorku z nosovej dutiny, následne ju namočíte do priloženého roztoku a necháte niekoľko minút pôsobiť. Takto pripravený roztok s vašim biologickým materiálom nakvapkáte na priložený test. V prípade, že sa na teste zobrazí jedna čiarka, ste negatívny. Pri dvoch čiarkach ide o pozitívny výsledok.