GORILA (Gorrilla gorilla)

GORILA (Gorrilla gorilla) – gorila je najväčšia ľudoopica. Najväčší samec z prírody vážil 219 kilogramov a meral 195 centimetrov. Takáto veľkosť je však zriedkavá,priemerný dospelý jedinec váži 175 kilogramov a postojačky meria 156 centimetrov. Samice zvyčajne vážia 85 kilogramov a sú vysoké 137 centimetrov. Dospievajú asi v siedmych rokoch. V tomto veku samice prestávajú rásť, avšak samce rastú až do trinástich rokov. Dožívajú sa vyše 50 rokov. Úplná telesná vyspelosť sa u samca prejaví vytvorením striebristého sedla na chrbte. Má vystupujúce nadočnicové oblúky a hladkú čiernu pokožku, má rozšírené nozdry. Sú typické svojím výrazným pachom, ktoré vydávajú z podpazušia. Šimpanzom podobne ako ľuďom v tomto mieste vyúsťujú špecializované potné žľazy.

Zvieratá-Gorila

Gorily síce vedia šplhať, ale veľké dospelé samce to nerobia moc často. Po zemi tak prekonávajú veľké vzdialenosti. Chodia po štyroch a na zem nedošľapujú chodidlami, ale chrbtovou stranou ohnutých prstov, aktívne sú cez deň. Na každú noc si budujú na zemi hniezdo. Tlupa goríl sa skladá z dospelého samca, niekoľkých nedospelých samcov  a niekoľkých samíc s mláďatkami. Žijú prevažne v hustých lesoch a bambusových húštinách až do výšky 3500 metrov nad morom. Ich potravou sú bambusové výhonky, stonky vysokých bylín a rôznymi rastlinnými plodmi. V Afrike sú rožšírenia gorily nasledovné: Gorila nížinná žije v západných častiach strednej Afriky, gorila východná žije v Kongu na východ od rieky Lualaba a vyskytuje sa od nížin pozdĺž rieky až po vyššie polohy v horách. Gorila horská má čierne sfarbenie a dlhú srsť, veľké zuby. Obýva sopečné pohorie Virunga na hraniciach Konga, Rwandy a Ugandy.

Gorila - zvieratá

Je to rod primátov (heminoidovcov),lepšie povedané, rod najväčších žijúcich primátov, sú vývinovo najbližšie človeku.Sú najväčší a najmohutnejší z ľudoopov, majú masívne svaly. Ich domovom sú tropické lesy v Afrike. V priebehu dňa a v noci zvieratá oddychujú vo svojom hniezde, ktoré si robia z vetiev a lístia na zemi alebo veľmi nízko vo vetviach stromov.