Upravená posteľ nie je len tá, ktoré je ustlaná.

Vždy upravená posteľ je správnou vizitkou každej poriadkumilovnej domácnosti. Ak si ráno posteľ usteliete, večer sa vám do nej bude príjemnejšie líhať. Poriadok doma rovná sa poriadku v mysli a v živote. Najnovšie bestsellery o upratovaní by túto myšlienku určite potvrdili. Nedávne štúdie však prišli k záverom, že vždy upravená posteľ nemusí byť pre naše zdravie až tak prospešná. Roztoče, ktoré sú našimi vernými spoločníkmi v posteli, pod vplyvom slnečného žiarenia a prúdenia čerstvého vzduchu neprežijú. Ak ráno vstanete a posteľ si usteliete tak, že ju ešte aj prekryjete prehozom, vytvárate tým ideálne podmienky pre ďalší rozvoj roztočov. Tma a vlhko, to roztoče priam zbožňujú. Na margo tohto zistenia sa nám preto naskytuje myšlienka – máme teda posteľ ráno opúšťať úplne rozhádzanú?

Postel3

Odporcovia upratovania teraz začínajú plesať, avšak ani gazdinky posadnuté poriadkom nemusia klesať na duchu. Efekt vždy upravenej postele dokážete stále zachovať. Napríklad tým, že posteľ upravíte obyčajným natrasením vankúša a zložením paplóna na polovicu. Žiadne deky navrch nie sú potrebné. Vytiahnite ich len vtedy, ak ste predtým periny riadne vyvetrali, ak odchádzate preč na dlhší čas a posteľ chcete chrániť pred prachom, alebo ak má zavítať návšteva.

Upratovanie

Posteľ sama o sebe môže pôsobiť estetickým dojmom, v prípade, že používate dizajnové posteľné obliečky s príjemnými alebo nevšednými vzormi a samozrejme kvalitné materiály. Vhodná je najmä bavlna, ale hodí sa aj napríklad luxusný satén. Netreba zabúdať ani na komfortné matrace. Ortopedické vyhotovenie a antialergické materiály sú top výberom. Na ochranu matracov poslúžia topery alebo chrániče na matrace. Tie nielenže predĺžia životnosť matraca, ale pomôžu vám tiež udržať posteľ vždy upravenú, keďže plachta sa vďaka toperom menej krčí. K tomu ešte niekoľko doplnkov v podobe ozdobných vankúšikov a posteľ vyzerá tip top.